04 Ocak 2012

İŞTE O DÜNLER, GEÇMİŞTE KALAN GÜNLER.. -1


Kara Tren.. -1Çok küçüktü. Birçok insanın yoo sen o günü hatırlamazsın dediği günü, hayal meyal, parça pürçük hatırlıyordu.

Annesinin kucağından kim koparıp almıştı. Çok ağlamışmıydı. O gün ne giymişdi. Kardeşleri gitme demişmiydi. Hava çok mu soğuktu. Yoksa yaban diyarlara götürülmek mi soğutmuştu hatıralarını. Bunları hatırlamıyor işte.

Kara bir trenin, kıvrıla kıvrıla, kırda bayırda, dağda taşta, dumanını savurarak, düdüğünü öttürerek yol aldığını hatırlıyor.

Trenin bir odasına (kompartıman denirmiş) bir yığın yabancıyla beraber doluştuklarını, koridorda tanımadığı yüzlerin ikide bir camı açıp dışarıyı seyrettiklerini ve cigara içtiklerini de hatırlıyor.

Kompartımanın kokusunu (bir başka hatırada anlatacak o kokuyu), bir adamın  şalvar giydiğini, boyasız ayakkabılarının arkasına bastığını, trenin bir asma köprüde bozulduğunu, dağ, taş, yaban çiçekleri vb.doğanın görüntüsünü de hatırlıyor.   

Bir başka hatırladığı ise, ya akşam güneşinin battığı anda yada tam tan yeri ağaracağı sırada vardıkları istasyon. BASMANE.

İlerde okumayı, yazmayı en çabuk B harfi ile başlayan kelimelerde öğrendi. Baba, Bebek, Bodrum, Balon, Bayram, BASMANE.

Basmane'den Karabağlar'a nasıl gitmişlerdi mesela, mezarlığın yanındaki yoldan yürümüşlermiydi, dereyi geçmişlermiydi. Mukkaddes ablanın evi sadece o salondan mı ibaretti, yoksa başka odası varmıydı. Bak işte bunları da hatırlamıyor.

En net hatırladığı ise; ertesi gün evlatlık olarak yaşayacağı eve girerken, dışardaki gri bulutların kasvetli havası, sokakta savrulan birkaç sarı yaprak ve uzaktan uzağa duyduğu ninninin ezgisi..

Dandini dandini danalı bebek
Beşiği yeşile boyalı bebek
Uyusun uyusun büyüsün
Parmakları kınalı bebek

Dandini dandini danalı bebek
Parmakları kınalı bebek
Babası yavrum uyuyor
Başucunda bir melek


Bu ninnide günümüzden...
.../..

10 yorum:

 1. 'Sarı ayrılıktır' dediler. Oldu bitti uzak durdum sarıdan, Sarı gül vermem kimseye,Sarı kır çiçeklerini bile toplayamam, boşver hurafe bunlar dediler, yine de yaklaşamadım... Şimdi bu hatırayı okuduktan sonra tekrarladım, 'tevekkeli doğruymuş'...

  YanıtlaSil
 2. Sevgili LUCK, bulutun grisi, yapragın bakırı, sarısı
  hatıralarında bu sızısı olmasydı şayet VUSLAT bu kadar tatlı olurmuydu ki... teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Sağol sevgili ZEL: teşekkürler Devamı kocaman bir hayat...

  YanıtlaSil
 5. Yılın son günü bavulunu aldı eline, yeni yılın ilk günü bindi veda trenine, başladı mahsun mahsun el sallamaya. İkinci gün tan yeri ağarmadan, son vagonda ayrıldı bizim istasyondan...

  O kadar sevdim ki bu satırları..

  Rabbim sevsin çok sevsin seni..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler yorumuna pembe esintim. sağolasın. sevgiler.

   Sil
 6. o tren sanırım bir çocuğun yeni hayatına ilk adımı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tatlım:(((
   Unutamadığı ilk başlangıç..

   Sil
 7. VaporFi is the highest quality electronic cigarettes supplier on the market.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız beni mutlu ediyor.. Ziyaretiniz için teşekkürlerimle. Sevgilerimle..