30 Nisan 2013

DOST BİR BAHÇEDEN YÜRÜTTÜĞÜM NİSAN..Nasıl kıyar da yer bunu insan?.Neydi bunun adı?.
Son Mohikan'mı?.
Yeşil Mohir Kan mı?. (şu anda Mahir Kara'yı seyrediyorum da, aklımca ses uyumu yaptım:)

Dur dur hatırladım; 'Dost bir Bahçe'den resmini arakladığım, soy ağacı adı Dolphinfish. Bunun sahne adı ise Mahi Mahi'ymiş..
Bildiğiniz balık yani..

Nisan'a balık ayı derler..
Bazen de alık ayı..

NİSAN..

Kimileri ne ilk gününü unutur, unutturur. Kimilerine göre ise, bu ayın en unutulmayacak günü, son günüdür.

Nisan; Gregoryen Takvimi'ne göre dört numaralı aydır..İsmini birçok dil ben verdim dese de, bizler Fars'ça olduğunu düşünürüz. İsmin İngilizcesi April, Latince'de aprilis(açmak) den gelmektedir. 

Dünyanın çiçek açması, tüm kalplerin deli gibi çarpması..
Nisan aşk ayı, sevdalanma ayı..

Pembenin beyaza, beyazın yeşile, yeşilin her bir renge sevdası.

Bu güzel ayda; neler olmuş, kimler doğmuş, kimlerse solmuş şöyle bir  göz atsak, söz yazsak, tekerlemeyi aşağıdan yukarıya salsak, yukarıdan bir daha fırlatıp kendi haline bıraksak, oltadan bir balık kapsak, işimize baksak..

Duyduk duymadık demeyin!!

-01 Nisan benim kafa kağıdı doğum günüm..(01.04.196?)..

GERÇEK DOĞUM GÜNÜM 28 ARALIK:)) malesef 1 Nisan'da nüfus cüzdanım çıkartılmış. Yani benim babam 2, anam 2, doğum günüm bile 2 tane ne haber:)

Ve 1.TBMM'nin kendisini fesh ederek seçimlere girme kararı verdiği önemli bir gün (1923). Sanat dünyasından Ekrem Bora'nın (2012) ve Yaşar Güner'in (2013) de kaybı.. 

Birde, bence gereksiz şakalar günü. Sakın bana şaka yapmayın, ne o güne inanırım, ne şakanızı makul karşılarım. Bana şaka yapana, kocaman bir iğne yaparım...Buradan da duyurulur..


   
-02 Nisan 1920'de başta Halide Edip Adıvar olmak üzere birçok aydın ve mebusun Ankara'ya gelişiymiş.

-03 Nisan'da Karabük Demir Çelik Fabrikası açılmış (1937).

-04 Nisan 1949'da NATO kurulmuş. İyi mi olmuş, kötü mü olmuş, orasını ben bilmem.

-05 Nisan'da Fatih'in donanması İstanbul sularına gelmiş(1453).

-06 Nisan 1920'de Mustafa Kemal, Anadolu Ajansı'nın kurulmasına dair bir bildiri yayımlatmış. 

Ruanda ve Brundi Devlet Başkanlarının, bindikleri uçak bir roket saldırısı sonucu düşünce, her iki ülkedeki kabilelerin savaşı yaklaşık 1 milyon kişinin katli ile sonuçlanmış (1994).

-07 Nisan 1957 yılında Kızılay Kan Merkezi açılmış. Perihan Altındağ Sözeri ise hakkın rahmetine kavuşmuş (2008).

-Tarih 08 Nisan 1924'de Şer'iye Mahkemelerini lağvetmiş.

-09 Nisan'da Mimarların Mimarı, Sinan aramızdan ayrılmış (1588). Camiler, köprüler,  medreseler, imarethaneler vedahi birçok şaheser öksüz, yetim, kimsesiz, çaresiz, sensiz  kalmış Koca Sinan :(Dokuz Nisan'da, Meral Okay'da vefat etmiş (2012). Şimdilerde, Muhteşem Yüzyıl'da Mimar Sinan karakteri başka bir senariste emanetmiş.

-10 Nisan'da Emniyet Teşkilatı kurulmuş (1845). Bu yüzden 11 Nisan'da asayiş berkemal olmuş. Vukuat 0..

-12 Nisan önemli bir gün. İlk Uzay Mekiği Colombia'nın fırlatılışı (1981): 

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12 haydi oğlum Colombia, fırla bak git uzaya>>>>>> 

Tam on yıl sonra 1991'de ise Körfez Savaşı sona erdi.


Burada bir mola, fıkra gibi bir anı anlatıla:

6 bayan bir bankanın o günlerde yarım gün çalışılan servisinde arkadaşlarının birine şaka yapmak için, önündeki gazeteden okuyormuş gibi yaparak:

*kızlar duydunuz mu?, Körfez Savaşı nedeni ile yarın ki Regaib Kandili ertelenmiş. Savaş bitinceye kadar üç aylar başlamayacakmış..

Münevver isimli arkadaşları oltaya gelmiş. Hemen telefona sarılıp eşine:

*Musa, sen bu gün akşam bir şeyler alacaktın da, yarın annemlere Kandil kutlamaya gidecektik ya, gitmemize gerek kalmadı. Körfez savaşı nedeni ile Kandil ertelenmiş.

Musa telefonun öbür ucundan bas bas bağırır:

*Saçmalama Münevver, yine işletilmişsin. Savaş var diye Kandil mi ertelenir?.. Beni sinirlendirme saf saf konuşup :)
-13 Nisan'ın çok işi varmış. Kendi işleri ile uğraşmaktan, başkaca hiç bir önemli olaya karışmamış.. Osmanlı Ordularının 1521'de Belgrad'ı feth etmelerini kayıt altına almakla meşgulmüş çünkü.

-14 Nisan'da İzmir'de I.İmar Kongresi toplanmış (1953).

Anam ne miskin aymış, arayıp tarasam da, dişe gelen birşey yok yazacak. Kırda bayırda çiçek topluyor, çiçek suluyor herhalde:)

      

    

-15 Nisan'da neler olmuş, neler olmamış, çok şey olmuş, olmamış, az şey olmuş, olmamış.... papatya falı gibi

Türk Tarih Kurumu kurulmuş (1931). On beş Nisanın diğer bir önemli olayı ise 1994'de 120 ülkenin ortak imzası ile kabul edilmiş, Dünyanın en kapsamlı ticaret anlaşması GATT.Ayyy yoruldum. Şu güzelim bahar ayında, define arar gibi vakıa ara. Pek yordu beni anam. Dur bir şarkı dinleyeyim, kendime geleyim..
Nisan seni sorar her çiçek verişinde
Yüreğim usul usul savrulur rüzgârda
İçimde sıcaklığını taşır bedenim
Sessizce kaybolur yağmurun gölgesi
Bir sır gibi değil sadece zamansız
Sevdim tek bir umut olamaz derken
Olsun yine de dokunur tenime
Dokunur hayalin titrerim gizlice
Son dileğim sürgün değil
Sakla bu sevdayı bir köşede
Bir şey beni hatırlatır da
Olur ya bana dönersin yine
Son dileğim sürgün değil
Saklı kalsın anılar nisanda
Yağmur beni hatırlatır da
Beni yine istersin olur ya


Saklı kalsın anılar Nisan'da, Yağmur beni hatırlatır da, Beni hep seveceğine söz verirsin; Olur Ya!!..

-16 Nisan 1972'de insanoğlunun 5. Kamer Yolculuğu 'Apollo 16' ile başladı..

Ay'a selam, Nisan'a devam.

-17 Nisan'da olan biten birçok şeyi yazmayacağım. Bu günü sadece Merhum Cumhurbaşkanımıza ayırdım..

Türkiye Cumhuriyeti'nin bazı önemli şahsiyetleri, önemli kilometreleri vardır. Hani Ata'mızın; bu cennet vatanı kurtarması, bu memleket topraklarını halkının desteği ile, sevgisi ile, yiğitliği ile yarınlara taşıması gibi.. 

Hani Milli Şef dönemleri, hani Adnan Menderes'li günler, hani darbeler, hani askerler. 

Hani farklılaşan dünyayı fark etme dönemi, hani telefonu, televizyonu, modernleşmeyi, bir yandan da arıyı, balı, papatyayı, işini-gücünü bilme dönemi.Bu memleketten bir Turgut ÖZAL geldi geçti. Seversiniz, sevmezsiniz ama o bir efsaneydi. Kendinden çok söz ettirdi. Hâla da ettiriyor.


17 Nisan 1993'de vefat etti, naaşı hâla çürümedi!.(Küçük bir anı daha: 17 Nisan Cumartesi sabahı 09.30 gibi kahvaltı hazırlıyoruz eşimle birlikte. Öğlen Hamamönü'nde oturan Tamer ve Hayriye'lere gideceğiz. Birden Özal nerede, kaç gündür takip etmedim Türkiye'de mi, yurt dışında mı? dedim eşime. Ne yapacaksın, niye sordun dedi.  Özal'a bir şey olacak, ya uçağı düşecek, yada çok hastalanacak ölecek galiba dedim. Saçmalama dedi eşim. Nereden biliyorsun dedi. Rüyamda Semra Özal'ı gördüm dağ başında iki katlı ahşap bir konakta, şiddetli rüzgardan kanatları çarpan pencere kepenklerini kapatmaya çalışıyor. Ancak üzerinde rengarenk gömlekler olan uzun kırmızı bir çamaşır ipi aniden pencereden çıkıp rüzgarda uçup gözden kayboluyor. Semra hanım öylece bakakalıyor. Çaresiz yüz ifadesi aşırı üzgündü. Ev kendiliğinden içinde Semra Özal ile birlikte dağ başında kalakaldı, rüzgar ve gün ışığı evden hızla uzaklaştı. Hayırdır inşallah dedim. Eşim merak etme uçağı düşecek gibi olsa havada transfer ederler, hastalığı olsa duyardık daha iki gün önce Türk Cumhuriyet'lerindeydi. gene senaryo gibi rüya görmüşün hadi çayları koy...Biz kahvaltı sofrasını toplarken televizyonu açtık. Alt yazı geçiyor Özal hastalandı, ambülans Hacettepe'ye gidiyor, Ahmet Özal az sonra açıklama yapacak diye. Şahidim eşim) Ben hem severdim, hem çok kızardım. Yinede bir dönem açtı ülkemizde, nur içinde yatsın.

18, 19, 20, 21, 22 Nisan'ı geçtim, çünkü bu gün 23 Nisan. Neşe doluyor insan.-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (1920) tüm çocuklarımıza ve Dünya çocuklarına kutlu olsun. Gelecekleri aydınlık, yürekleri mutlu, yarınları başarı dolu olsun..

-24 Nisan Mustafa Kemal TBMM reisliğine seçildi (1920).

-25 Nisan'da Anayasa Mahkemesi Kuruldu (1962). Temel hak ve hürriyetlerin korunması, yasaların Anayasa'ya uygunluğunun denetimi ve bireysel başvuruya açık Yüce bir Mahkemedir.TBMM'nin seçtiği ilk üyesi Hicabi Dursun.*****
-26 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu kurulmuş (1961) da, da! da işte.. 1994 yılının 26 Nisan'ında ise Güney Afrika'da çok ırklı seçimlerin galibi Nelson Mandela oldu.

-27 Nisan'da II.Çubuk Barajı açıldı(1964), 28 Nisan'da Hilal-i Ahmer adı Kızılay oldu (1915).   

-29 Nisan dinlensin, 30 Nisan büyük gün.

30 Nisan, 1945 yılında 2.Dünya Savaşının müsebibi Adolf Hitler'in intihar haberi ile çok önemli bir yere sahiptir.Bir cihan harbini başlatan adam, aynı cihan harbini bitiren oldu. Binlerce Avrupalının oh dediği, binlerce Avrupalının korkularının bittiği gündür 30 Nisan..

Nisan'ı da bitirdik bu gün. 

Derler ki Nisan'da yağan yağmur taneleri, sedeflerin içinde İnci olurmuş. Yada yılanların ağzında sem ağu.. 
Nisan yağmuru kadar kısa süren hayatımız
Durmaz bir saadet arar, bir sevgiye can katar.
Sevgi denen şey yalanmış,  daldan dala konan için
Her çiçeğin balı varmış, aşk sarhoşu olmak için..

Bir daha ki aya kadar, İnci olmaya gidiyorum arkadaşlar.. 

44 yorum:

 1. bundan sonra nisan ayıyla ilgili aklıma takılan ne varsa sendeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak sözünü unutma ha bekliyorum:))

   Sil
 2. formu doldurdum tabii ki.
  sanırım çok yoğunlar.
  çok form olmalı.
  herhalde sıraya koyuyorlar.
  :)

  YanıtlaSil
 3. Vuslatimm canim..sana bir gun mahi-mahi yedirecegim:) birlikte.. Bu guzel paylasimin sonucu onunde egiliyorum..bunlari arastiriyor yaziyor bizlerle paylasiyorsun..sana ozenmiyor degilim..arasam tarasam bulamam bunlari hadi buldum boyle paylasamam..yazamam..Nisan banada bahar mujdecisi bahar aski ciceklenen agaclar, bocekler , kuslar, yesillik diye gelir aklima ama bu memlekette bekleki mayis ortasi olsunda ancak hersey tam acsin gozumuz gonlumuz acilsin.agaclarimiz yeni tomurcuklanmaya basladi yesermeye..gunes gorsek olacak hepsi de..beklemedeyiz..Amaa kuslarimiz sakiyorlar her sabah:)) Paylasimin icin tesekkurler bu arada gecmis te olsa dogum gununu her daim mutlu, saglikli ve hep neseli olman dilegi ile kutluyorum sevdiklerinle birlikte nice senelerde..(ha bu arada senin ruyalarindan korkulur demiyorum ama azbirsey ermismisin nesin?? :)) ) sarildim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahh haa ha. ilahi emel sen birde gerçekleşen rüyalarımı bir bilsen..Şak diye oturursun yerine hayretten..Canım çok teşekkür ederimm. Çok sevgilerimle..

   Sil
 4. nisan ayını ne güzel anlatmışsın ablam...
  1 nisan da doğum gününümüş...
  nice mutlu senelere ablam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şirinem Nüfuz cüzdanıma ileteceğim güzel dileklerini. Çokk öptüm..

   Sil
 5. Vuslatımm bekliyordum yine Nisan ayı ile ilgili yazını :) bana çok kısa gelen ama seni okuyunca neler olmuş dedirten bir ay daha bitiyor. Koskoca bir ömür sığıyor şu 30 güne dimi? ilgiyle okudum yine emeğine sağlık.
  Doğum gününü yürekten kutluyor ve öpüyorum çok.
  Dostbahçemin Mahi-Mahi balığı ne kadar ilginçmiş, daha bilmediğimiz bir sürü balık var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Aslıcım inan bende bilmiyordum. Emel sayesinde öğrendim bu balığı. Çok sevdim adını rengini. İlham verdi bana:)) Sevgilerimle canım benim..

   Sil
 6. Ahhhh Nisan:)...:( Önce güldürdün sonra ağlattın beni... 8 Nisan 1956'da doğdum. Güzel bir ailenin kucağına geldim. Ama... Sonra 4 Nisan'da canım gibi sevdiğim kardeşimi aldın. 16 Nisan'da da babamı... Paylaşımın için çok teşekkürler arkadaşım. Ellerine sağlık. Yakında bu Mahi - Mahi'yi yemek için birlikte Dost Bahçemize uğrayalım ne dersin? Sevgiyle kal. Yok yemeyelim:))) Alır besleriz biz:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilgüncüm hepimiz kaybettiğimiz can parçalarımızın acıları ile özlemleri ile yaşamıyormuyuz. Dünya hali işte. Gidenin acısını yeni gelenler le dindirmeye çalışmıyoruz mu?.. Canım benim. Nur içinde yatsınlar. Yaradanım mekanlarını cennet eylesin.
   Tatlım emele gidelim tabi. Hatta bu yaz özlemiştir o yine simit kokusunu tadını. Ben Temmuzda müsaitim ya sen ?..

   Sil
 7. bak bloglar mahallesine gittim sordum.
  mahallemizin sakinleri blogspotta.
  sondan bi önceki yazı.
  orda açıkladılar.
  nası bi süreçte yayınladıklarını.
  :)

  YanıtlaSil
 8. Bol Nisan'lı günler dilerim acısıyla tatlısıyla. Gelecekte mutluluk dolu günler olsun Nisan'larda. Emeğine sağlık. Değişik bir bloğ çalışması olmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Hüseyin bey..Tüm aylar güzel geçer inşallah..

   Sil
 9. Bu ayda ben de doğdum. O da çok önemli bir şey yani. :)
  En azından benim için öyle.
  Ya hiç yaratılmasaydım, Allah'ı c.c. tanımasaydım. Bütün bunlar benim için büyük bir lütuf.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede çok önemli. Bende hep şükrederim bu dünyanın nimetlerini tattırdı diye yaradanıma...

   Sil
 10. tamam senin adın saatli maarif takvimi olsun artık.
  :)

  YanıtlaSil
 11. yine yapmışsın yapacağını Vuslatcım...gün be gün Nisan ayı

  hani 13 Nisan'ın işi varmış o gün birşey olmamış demişsin ya yok öyle değil benim için...o günkü işi benim babamı alıp götürmekmiş :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nur içinde yatsın mekanı cennet olsun Aynucum...:(
   üzgünüm acını tazeledim diye...

   Sil
 12. vuslatım nisan bitti ama...
  havaya bakarsın ,
  temmuz bitiyor gibi,
  bir sıcak,
  bir sıcak...
  şikayetçi miyim?
  hayır:)))))))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmmmmm:))))
   Çokkk öptüm..

   Sil
 13. Demek neşeli ruh halin, gelen baharın coşkusuyla insanların birbirlerine şaka yaptıkları gün doğmandanmış:-))Bu güzel ay, senin doğumgününle başladığı için güzelmiş!

  Ben de boncuk değil, inci olma yollarındayım!
  Madem senin de yolculuk oraya, hadi beraber gidelim:-))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Destiny'im canım bu gün Kafa kağıdım doğmuş. Yani Nüfus cüzdanım 1 nisanda çıkmış..:))
   Birlikte İnci olalım diyeceğim ama benim yolum daha çok gibi. Kendimi layık ve yeterli görmüyorum daha:(
   İnşallah. Allahcc kısmet eder ise..

   Sil
 14. Merhabalar Vuslat,

  Nisan ayının tarihi kronolojisinin içinde ben de varım. 8 Nisan da bana aittir. Rahmetli annem ilkokul mezunu olduğu için tüm çocuklarının doğum tarihlerini bir yere not ederek, nüfus cüzdanlarımıza doğum tarihlerimizin doğru bir şekilde yazılmasını sağlamıştır.

  Nisan ayının almanağı da çok ilginçti. Bu yararlı çalışmanız için kaleminize ve emeğinize sağlıklar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel ne düşünceli bir iş yapmış anacığınız Recep bey. Beğenmenize sevindim. Saygılarımla..

   Sil
 15. Blogun çok renkli, çok sevdim.
  Takipteyim:)
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım benim. Hoşgeldin hayatıma..

   Sil
 16. Arşiv gibi oluyor bu yazlıların canım. Senin doğumgününü Aralık'ta kutlayacağız o zaman. Öğrenmiş oldum :) Bir de Nisan'a ilave yapalım. 8 Nisan'da Ahu nişanlandı. Aman unutulmasın nişan yıldönümüm :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey doğdu, Ahum nişanlandı, Aynur ve Nilgün'de acı anılar var. Dilerim bundan sonraki zamanlar çoook güzel olur 8 nisan gibi Ahummmm. Canım benim.

   Sil
 17. bahar en sevdiğim mevsimmmmmm benim ablacım herşey rengarenk ne hoş değil mi, doğanın hangi hali güzel değil sanki de :) neyse havadan sudan daha önemli olan konu var ablaların tatlısı dünyaya gelmiş ha o ayda ha bu ayda hiç önemi yok inan iyi ki varsın iyi ki doğdun ablacım sen ne tatlı bişisin yaaaaa çok seviyorum çok öpüyorum senii :) bu arada yine çok güzel bir yazı hazırlamışsın bizler için dinlenmek hakkın keyfini çıkarrr şarkılar ve bahar eşliğinde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sende çok tatlısın şeker kız. Gülen gözlüm..Sen bişeyler çeviriyon ya bakalım ne çıkacak:))) bu ara kaçmalarından belli:))
   Çok öptüm seni..

   Sil
 18. En ama en sevdiğim aydır ve geçsin istemem hiç ama geçti gitti yine:)
  Mayısıda çok severim ama o boğucu sıcaklardan önceki misss gibi mayıs:)
  Ablacım ehr zamaki gibi nasıl emek verilmiş güzel bir yazı bu böyle..
  Çok keyifle okudum ve o kandil şakasınada pek güldüm:)
  Çok öpüyorum abalcım,hayırlı cumalar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nisan geçtiği gibi mayıstanda kaç gün geçti gitti meliham. Günler su misali..Çok öptüm tatlım..

   Sil
 19. Ne kadar güzel şeyler anlatmışsınız Nisan hakkında. Nisan deyip geçmemek gerek demek ki. En çok Özal'ın mezarı başında dua edenler dikkatimi çekti. Bir inceleyin bakın her yüz ifadesi neler anlatıyor. Rahmetliyle hiçbir düşüncede birleşmezdik ama ışık içinde yatsın renkli bir siyasetciydi. Bu sene N
  isanın bahar ayı olduğunu bir hatırladık sonra tekrar üşümeye başladık. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim nisanın o tatlı serin sıcaklığını mayısta da yaşarız İlhan bey. Birden bire karşı karşıya kalırsak sıcakla işimiz zor gibi. Teşekkürler saygılar..

   Sil
 20. Ablacım ne şanslısın 2 doğum günün varmış bak, 2 kere kutla 2 kere hediye al :) Nisan ayı kronolojisini de görmüş, öğrenmiş ve hatırlamış olduk. Nisan'a not düşeceğim önemli bir anım yok benim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nedeeee bir hediye yeter diyolar:)) şaka şaka. Canım benim. Sevgilerimle..

   Sil
 21. arada bir bloguna girebiliyor olman ne hoş bişi.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya dur yarın birgün niye giremediğim ile ilgili bir yayında yapayım bari:))

   Sil
 22. Nisan ayı benim ayım, hele o açan çiçekler, istanbulu büyüleyen erguvanlar, laleler..
  Nice güzel seneler dilerim, :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nisan'ı sana verdim gitti:)) Şeker kızım benim..

   Sil

Yorumlarınız beni mutlu ediyor.. Ziyaretiniz için teşekkürlerimle. Sevgilerimle..